Topíme v krbových kamnech

V tomto článku bychom se chtěli zaměřit na otázku, čím nejlépe topit v krbových kamnech. Krbová kamna jsou v dnešní době velmi oblíbeným „doplňkem“ našich domácností a ne každý má s topením v krbu zkušenosti.

V první řadě bychom rádi zdůraznili, že při topení dřevem nejvíce záleží na druhu, kvalitě a stupni vysušení dřeva, které k vytápění chceme používat.

Častým dotazem bývá, jaký druh dřeva je pro krb a kamna nejlepší. Zda tvrdé dřevo, jakým je například dub, nebo měkké dřevo, jako například borovice. Výhodné je používat směs obou těchto druhů vzhledem k tomu, že měkčí dřevo hoří rychleji a umožní kvalitní rozhoření dřeva tvrdšího.

čím topit v krbových kamnech

Další otázkou je, zda je vhodné kupovat kulatinu, což znamená dlouhé dřevo. Pod názvem „kulatina“ se prodávají metrové kulány, které se dají pořídit za velmi výhodnou cenu. Je ovšem potřeba se při nákupu informovat, zda se jedná o čerstvé dřevo, které je v tom případě potřeba uskladnit a ještě nejméně jeden až dva roky nechat dostatečně proschnout. Toto dřevo si musí zákazník sám rozřezat, případně naštípat do požadovaných rozměrů.

Dobře vybrané dřevo, které budete řádně skladovat, má významný vliv na to, zda bude ve Vašem krbu hořet čistý a jasný plamen, který nebude znečišťovat vzduch v místnosti. Rozhodně se tedy vyplatí vybírat kvalitní starší dřevo a to následně uložit na suchém místě.

Při nákupu dřeva se doporučuje podívat se na jeho konce, zda jsou temnější a také, zda má dřevo viditelné praskliny nebo trhliny. Zkuste jej zvednout a vyzkoušet jeho váhu. Čerstvé dřevo je světlejší a také těžší.

Zákazníci občas kladou dotaz, zda se vyplatí koupit dřevo ze sušicí komory. Tímto způsobem si rozhodně ušetříte čas na sušení, ale je potřeba počítat s tím, že takto sušené dřevo je samozřejmě cenově dražší.

TIP: Po skončení topné sezóny je třeba se o svůj krb řádně postarat. Jak pečovat o krb se dočtete zde.

Jako výhodná topení se doporučují také kamna na uhlí a dřevo, kdy bývají nabízena kvalitní litinová multipalivová kamna pro spalování dřeva, briket a uhlí. Tato kamna představují levný zdroj topení a dokážou zaručit dlouhou dobu hoření, tzv. noční systém hoření – až 10 hodin. Kamna mají speciální konstrukci se zesílenými litinovými pláty a jsou vyrobena z vysoce jakostní litiny s dlouhou životností a odolností vůči tepelnému namáhání. V těchto kamnech můžete používat dřevo pro zatápění a krátkodobé topení a následně uhlí pro dlouhé hoření včetně nočního provozu kamen.