Krbová kamna a jejich typy

Krbová kamna v současnosti stále více rostou na své popularitě. Jak si poradit s jejich výběrem jsme pro Vás zpracovali v tomto článku. Nyní si pojďme představit typy krbových kamen.

Krbová kamna se dělí podle několika kritérií:

Podle způsobu distribuce tepla:

Krbová kamna s výměníkem

Výměník se vyrábí převážně z litiny nebo z oceli. Jedná se o dvojitou komoru, která obepíná topeniště.

Krbová kamna bez výměníku

Jedná se o sálavá kamna, která vyzařují teplotu vnějším pláštěm, jejichž výhodou je rovnoměrné vyhřívání. Nevýhodou zde ale je omezený dosah vytápění a rozpálený vnější plát.

Podle druhu paliva:

Elektrická krbová kamna

Jejich výhodou je, že nemusíte řešit odvod spalin. Tím pádem i jejich instalace je celkem jednoduchá. Je ovšem potřeba naopak počítat s vyššími provozními náklady.

Plynová kamna

Pokud Vaše domácnost disponuje plynem, nabízí se jako varianta plynová kamna, která na rozdíl od elektrických mají relativně nízké provozní náklady. Jejich výhodou je celkem rychlé prohřátí.

Kamna na tuhá paliva

Jak již název napovídá, tento druh kamen využívá především klasické topné dřevo, které je cenově velmi dostupné. Je zde ovšem potřeba zmínit, že pro tento druh vytápění je potřeba mít prostory pro uskladnění dřeva, které vyžaduje podle vlhkosti jeden až tři roky uskladnění. Je tedy potřeba skladovat větší množství.

kachlové krby

Kombinovaná kamna

Tato kamna umožňují využívat více druhů paliv. Kombinují se nejčastěji různé druhy tuhých paliv, například dřevěná polena a pelety.

Podle umístění:

Vestavná kamna

Tyto kamna disponují vestavnou otevřenou krbovou vložkou, která je pouze vložená do zdi a vzhledem k nízké účinnosti plní funkci spíše estetickou, nežli užitnou. Naproti tomu uzavřená krbová vložka je vybavena skleněnými dvířky, čímž se velmi výrazně zvyšuje efektivita. V tomto případě se již jedná o plnohodnotný zdroj tepla.

luxusní krb, luxusní krby

Volně stojící krbová kamna

Tato kamna jsou zcela samostatnou jednotkou. Jsou vyráběna z kvalitních akumulačních materiálů a z toho důvodu šíří teplo velmi efektivně. Volně stojící krbová kamna se vyrábí pro více druhů paliv a výhodou je, že některá ani nevyžadují odvod spalin. Pořízení tohoto druhu kamen zpravidla nebývá ani příliš finančně náročné.

Dalším rozlišením jsou zvláštní vlastnosti kamen:

Kanadská krbová kamna

Tento druh kamen se vyznačuje kvalitními materiály a také vysokou efektivitou hoření. Mají specifický design a velmi dobře řešené proudění vzduchu. Vyrábí se v mnoha různých provedeních i velikostech.

Krbová kamna s bočním přikládáním

Tato kamna jsou vybavena dalšími dvířky z boční strany, které jsou určeny pouze k doplňování paliva. Tímto způsobem uniká do okolí méně sazí i kouře.

Kamna s externím přívodem vzduchu

Pořízení tohoto druhu kamen se vyplatí za předpokladu, že máte kamna s výkonem nad 7 kW, nebo v domě, kde nedochází k proudění vzduchu způsobeným netěsnostmi v oknech a dveřích.

Rohová kamna

Tento typ kamen je svým půdorysem a přístupem ke spalovací komoře přizpůsoben k umístění do rohu místnosti.