Vybíráme krbová kamna

Krbová kamna jsou jistě snem nejednoho z nás. Dokážou v našich domovech vytvořit příjemnou atmosféru a celou domácnost nám úžasně zútulnit. Dnešní široký výběr krbových kamen různých velikostí, výkonů, designů a podporovaných paliv nám umožňuje si opravdu vybrat dle svého vkusu a přání.

Ať už máte v úmyslu krbová kamna využívat jako hlavní, nebo sekundární zdroj tepla, v každém případě Vašemu domovu vytvoří nádhernou atmosféru a tepelnou pohodu.

jak vybrat krbová kamna

Při  výběru je ovšem potřeba si ujasnit několik důležitých pravidel, aby konečný výsledek vedl k Vaší plné spokojenosti.

Prvotním kritériem je určitě výběr, jaký typ kamen si hodláte pořídit. Zda si kamny chcete pouze zútulnit byt a zpříjemňovat zimní večery, či zda kamna míníte využívat pro vytápění celé domácnosti. 

Pokud máte v úmyslu pořídit si krbová kamna pouze k přitápění v jedné místnosti, rozhodně Vám postačí jednodušší kamna bez výměníku. Naopak, pokud potřebujete rozvést teplo pomocí ohřívané vody i do dalších místností, musíte volit krbová kamna s výměníkem.

Dalším důležitým kritériem je také volba paliva. Topení dřevem je vhodné za předpokladu, že máte prostor, kde dřevo skladovat, nejlépe dvě až tři sezóny předem, z důvodu dostatečného vyschnutí. Méně náročné na skladování jsou potom různé pelety či brikety. Další volbou je plyn či elektřina. Variantou pro topení v krbových kamnech je také biolíh.

Pozornost při výběru kamen věnujte také parametrům Vašeho domu či bytu. Je potřeba se zaměřit především na komín, jeho délku i průměr, který nesmí být menší než průměr kouřového vývodu kamen. Samozřejmostí je také dostatečný tah a správná izolace. Vámi zvolený typ paliva musí být vhodný pro Váš komín. 

Důležitým faktorem je rovněž umístěn kamen. Zde je nutno kromě jeho rozměrů brát v úvahu i bezpečnostní odstup nejméně 40 cm od jakéhokoliv hořlavého materiálu, ať už se jedná o dřevěný nábytek či například záclony.

V neposlední řadě hraje důležitou roli při výběru krbových kamen i jejich pořizovací cena. Ta se odvíjí především od použitých materiálů, výkonu a funkcí. K této pořizovací ceně je samozřejmě potřeba počítat i s náklady na instalaci, či případné stavební úpravy.