KRBY a vše co jste potřebovali vědět

Krby se v dnešní době těší čím dál větší oblibě a není se čemu divit. Jsou nejenom praktickým doplňkem, co se týče vytápění, ale také vytvářejí velmi zajímavý estetický prvek. Hodí se jak do současných moderních, tak i do starších domů.

Nabídka krbů je dnes velmi pestrá a není problém vybrat si z mnoha různých možností tu pravou.

Typy krbů:

Teplovzdušné krby

K nejoblíbenějším a tedy nejčastěji stavěným krbům patří teplovzdušné krby, které umožňují vytápět zároveň několik místností vašeho domu prostřednictvím teplovzdušných rozvodů a soustavy ventilátorů. Teplý vzduch se z vnitřku krbu rozvádí do celého domu.

Tyto krby se skládají z krbové vložky a obestavby, do níž se ve spodní části nasává chladný vzduch, který se ohřívá a ven vychází v horní části obestavby.

teplovzdušné krby

Plynové krby

Tyto krby patří také k velmi oblíbeným, vzhledem k tomu, že nabízejí úžasný komfort používání se skvěle regulovatelným výkonem a navíc velmi věrné hoření, připomínající klasický krb na dřevo, tudíž se nemusíte bát, že s tímto druhem krbu se připravíte o romantickou atmosféru.

Kachlové krby

Vyznavači venkovského či selského stylu jistě rádi uvítají kachlové krby, které je ovšem díky mnoha zajímavým dekorům možno zcela bez obav zakomponovat i do moderních interiérů.

Kamenné krby

Tyto krby dokážou vytvořit úchvatnou dominantu v každém prostoru. Vyjímají se jak v obývacím pokoji, tak v pergole či na zahradě. U těchto krbů se provádí dvě varianty stavby. První je náročnější stavba s celkovou vestavbou krbové vložky z pravých kamenů. Druhá varianta, která bývá využívána častěji, je stavba krbu z klasických materiálů a následné obložení kamenným obkladem.

kamenné krby

Rohové krby

U těchto typů krbů rozlišujeme krby, umístěné v rohu místnosti a dále pak krby, které mají prosklení ve tvaru písmene „L“, popřípadě „U“. Při stavbě krbu první varianty bývají využívány krbové vložky s rovným, rohovým či prizmatickým prosklením. Druhá varianta představuje solitéry, které se umísťují do centrálních částí místnosti.

Oboustranné krby

Oboustrannými krby označujeme krby, které mají zadní přikládání, anebo krby, které jsou prosklené na protilehlých stranách. Ty bývají označovány také jako průhledové krby. První varianta bývá využívána hlavně tam, kde sousedí s obytnou místností chodba nebo technická místnost, kde je možno skladovat palivo a zároveň z této místnosti přikládat.

Druhá varianta bývá vestavována do dělící příčky mezi dvěma místnostmi. Další možností je také, že může tvořit solitér nebo dělící prvek v centru místnosti.

Akumulační krby

Jejich specifickou schopností je uchovávat teplo, které je vyprodukováno krbovou vložkou a toto teplo následně uvolnit sáláním do místnosti. Akumulační krby bývají oceňovány zejména majiteli nízkoenergetických domů.

TIP: Dost podrobné a kvalitní info o akumulačních krbových kamnech lze přečíst zde.

Bio krby

Tyto krby jsou v posledních letech čím dál oblíbenější, a to zejména díky jejich bezpečnému provozu.  Jedná se o krby bez komínů a požadovaného odkouření. Dají se tedy využívat i v bytech. S těmito krby zatopíte během krátkého okamžiku a během chvilky máte příjemný, otevřený oheň.

Krby s výměníkem

Plánujete-li využívat krb k vytápění celého domu, nabízí se zde alternativa v podobě krbové vložky s teplovodním výměníkem.  Další alternativou je potom teplovzdušný krb, využívající pro přenos tepla soustavu vzduchových rozvodů a ventilátorů, rozhánějící teplý vzduch po celém domě.

Luxusní krby

Do této kategorie patří krby nejenom vysoké kvality a luxusního designu, ale zároveň krby spojené s moderními technologiemi.

luxusní krb, luxusní krby

Zahradní krby

Asi se shodneme na tom, že úžasným společníkem při letním posezení na zahradě je bezesporu zahradní krb, s jehož pomocí dodáme letnímu večeru tu správnou atmosféru. Zahradní krby dělíme na dvě varianty. První variantou jsou krby, které se postaví na místo a jsou již plně připraveny ke své funkci. Druhou variantou jsou stavěné zahradní krby, které je možno libovolně přizpůsobit potřebám.

TIP č.2: Problematika zahradních krbů, především jejich cena a orientace ve výběru je podrobně zpracována zde.

Ať už se tedy rozhodnete pro klasické krby, nebo dáte raději přednost moderním krbům, určitě si z rozsáhlé nabídky na trhu vyberete k Vaší spokojenosti 🙂

TIP č.3: Přečtěte si také, jak svůj nový krb následně udržovat v článku zde.